A Look at the Church: 1951–1995


A Look at the Church:

Begins with the administration of President David O. McKay in 1951 and ends in 1995, the year of President Howard W. Hunter’s death. Figures are based on year-end calculations.

Stakes:

2,150 (compared to 191 between 1898 and 1951)

Church Membership

31 Dec. 1951

1,147,157

1960

1,693,180

1970

2,930,810

1980

4,639,822

1990

7,761,179

31 Dec. 1995

9,340,450

Languages of the Book of Mormon:

96 (compared to 21 between 1898 and 1951)

Missions:

307 (compared to 42 between 1898 and 1951)

Missionaries Set Apart

31 Dec. 1951

65,003

1960

87,482

1970

145,975

1980

273,460

1990

485,045

31 Dec. 1995

632,384

Presidents of the Church in this Era

Death Date

David O. McKay (9th President)

18 Jan. 1970

Joseph Fielding Smith (10th President)

2 July 1972

Harold B. Lee (11th President)

26 Dec. 1973

Spencer W. Kimball (12th President)

5 Nov. 1985

Ezra Taft Benson (13th President)

30 May 1994

Howard W. Hunter (14th President)

3 Mar. 1995

Temples Dedicated in Era:

17 Continental USA

1 Africa

4 Europe

1 Australia

4 Pacific Islands

1 Canada

4 South America

1 England

3 Asia

1 New Zealand

2 Central America and Mexico

 

[photos] Above, right: Membership photo by Lee Van Photo, courtesy of LDS Church Archives; Right: Temple photo by William Ferber