Knjižnica
Uvod u Novi zavjet – priručnik za učitelja Vjeronauka


Uvod u Novi zavjet – priručnik za učitelja Vjeronauka

Naša svrha

Cilj vjeronauka i instituta vjere navodi:

»Naš je cilj pomoći mladima i mladim odraslim osobama razumjeti učenja i Pomirenje Isusa Krista i osloniti se na njih, osposobiti se za blagoslove hrama i pripremiti sebe, svoje obitelji i druge za vječni život sa svojim Ocem na Nebu (Gospel Teaching and Learning: A Handbook for Teachers and Leaders in Seminaries and Institutes of Religion [2012.], x).

Kako bismo ostvarili svoj cilj, podučavamo polaznike o nauku i načelima evanđelja prema Svetim pismima i riječima proroka. Taj se nauk i načela podučavaju na način koji vodi k razumijevanju i izgrađivanju. Pomažemo polaznicima da ostvare svoju ulogu u procesu učenja i pripremamo ih da podučavaju druge evanđelju.

Kako biste pomogli ostvariti ove ciljeve, vi i polaznici koje podučavate, potaknuti ste da pripojite sljedeće Osnove evanđeoskog naučavanja i učenja dok zajedno proučavate Sveta pisma:

  • podučavati i učiti po Duhu.

  • njegovati ozračje učenja ispunjeno ljubavlju, poštovanjem i svrhom.

  • proučavati Sveta pisma svakodnevno i čitati tekstove potrebne za tečaj. [Tablice za praćenje čitanja Svetih pisama mogu se pronaći s Karticama stihovne okosnice Novog zavjeta na stranicama LDS.org i store.lds.org (stavka br. 10480).]

  • razumjeti kontekst i sadržaj Svetih pisama te riječi proroka.

  • prepoznati, razumjeti, osjetiti istinu i važnost evanđeoskih nauka i načela te ih primijeniti.

  • objašnjavati i širiti evanđeoski nauk i načela te svjedočiti o njima.

  • ovladati ključnim svetopisamskim odlomcima i Osnovnim naucima« (Osnove evanđeoskog naučavanja i učenja, 10).

Uz ostvarivanje ovih ciljeva, trebate pomoći polaznicima biti odani evanđelju Isusa Krista i naučiti razlučivati istinu od pogreške. Polaznici mogu imati pitanja o crkvenom nauku, povijesti ili stavu o društvenim pitanjima. Možete pripremiti polaznike da odgovore na takva pitanja pomažući im da »traž[e] znanje, i to proučavanjem i vjerom« (NiS 88:118) i korištenjem resursa u odsjeku Seek Truth stranice si.lds.org.

Ovaj priručnik za učitelja pripremljen je kako bi vam pomogao biti uspješnima u ostvarenju ovih ciljeva.

Priprema lekcije

Onima koji naučavaju njegovo evanđelje, Gospodin je zapovjedio da »naučavaju načela evanđelja mojega, koja su u Bibliji i Mormonovoj knjizi, u kojoj je punina evanđelja« (NiS 42:12). Nadalje je podučio da se ove istine trebaju naučavati kako ih »Duh bude usmjeravao« koji »će… se dati molitvom vjere« (NiS 42:13–14). Dok pripremate svaku lekciju, uz molitvu tražite vodstvo Duha da vam pomogne razumjeti Sveta pisma te nauke i načela koja sadrže. Slično tomu, slijedite poticaje Duha dok planirate kako pomoći svojim polaznicima razumjeti Sveta pisma, učiti biti podučeni Duhom Svetim i osjetiti želju da primijene ono što su naučili.

Na ovom je tečaju Novi zavjet vaš osnovni tekst dok se pripremate i podučavate. Uz molitvu proučite poglavlja ili stihove koje ćete naučavati. Nastojte razumjeti kontekst i sadržaj svetopisamskog bloka, uključujući radnju, ljude, mjesta, i događaje. Dok se upoznajete s kontekstom i sadržajem svetopisamskog bloka, nastojte prepoznati nauke i načela koje sadrže te odlučiti koje su istine najvažnije da ih vaši polaznici razumiju i primjenjuju. Jednom kada ste prepoznali na što ćete se usredotočiti, odredite koje će metode, pristupi i aktivnosti najbolje pomoći vašim polaznicima da nauče i primijene svete istine koje se nalaze u Svetim pismima.

Ovaj je priručnik osmišljen kako bi vam pomogao u tom postupku. Pažljivo pregledajte materijale lekcije koji odgovaraju svetopisamskom bloku koji ćete naučavati. Možete odabrati iskoristiti sve ili dio prijedloga svetopisamskog bloka, ili možete prilagoditi predložene ideje potrebama i okolnostima polaznika koje podučavate.

Važno je da pomognete polaznicima proučiti cijeli svetopisamski blok u svakoj lekciji. Čineći to, pomoći ćete polaznicima da shvate cijelu poruku pisca Svetih pisama koju je htio prenijeti. Međutim, dok planirate svoju lekciju, možete otkriti da nemate dovoljno vremena tijekom razdoblja sata za iskoristiti sve prijedloge naučavanja iz priručnika. Tražite vodstvo Duha i uz molitvu razmotrite potrebe vaših polaznika dok odlučujete koje dijelove svetopisamskog bloka naglasiti kako biste pomogli polaznicima osjetiti istinu i važnost evanđeoskih istina te ih primijeniti u njihovom životu. Ako nemate dovoljno vremena, trebat ćete prilagoditi druge dijelove lekcije, sažimajući skupinu stihova ili vodeći polaznike da brzo prepoznaju načelo ili nauk prije nego što krenete na sljedeću skupinu stihova.

Dok razmatrate kako prilagoditi materijale lekcija, pripazite da slijedite ovaj savjet starješine Dallina H. Oaksa iz Zbora dvanaestorice apostola:

»Predsjednik Packer je često naučavao, koliko sam čuo, da prvo usvojimo, a zatim prilagodimo. Ako smo u potpunosti potkovani u propisanim lekcijama koje održavamo, onda možemo slijediti Duh da prilagodimo« (»4.3.4 Decide through Inspiration«, iz »A Panel Discussion with Elder Dallin H. Oaks« [satelitski prijenos Vjeronauka i Instituta vjere, 7. kolovoza 2012.]; LDS.org).

Dok se pripremate podučavati, budite obazrivi prema polaznicima koji imaju određene potrebe. Prilagodite aktivnosti i očekivanja kako biste im pomogli da uspiju. Komunikacija s roditeljima i vođama pomoći će vam da budete svjesni potreba polaznika te će vam pomoći uspjeti u pružanju smislenog i obrazovnog iskustva polaznicima.

Tijekom svojeg pripremanja lekcije možete odabrati da koristite alate Napomene i dnevnici na stranici LDS.org ili u aplikaciji Evanđeoska knjižnica za mobilne uređaje. Ove alate možete koristiti kako biste označavali Sveta pisma, govore sa sabora, crkvene časopise, članke ili lekcije. Također, možete nadodavati i spremati bilješke za korištenje tijekom lekcija. Kako biste naučili više o tome kako koristiti ove alate, pogledajte stranicu Notes and Journal Help na LDS.org.

Neki materijali u ovom priručniku prilagođeni su iz priručnika New Testament Student Manual (priručnik Crkvenog obrazovnog sustava, 2014.).

Koristiti Svakodnevni priručnik za učitelja

Uvod u knjigu

Uvodi u knjigu nude pregled svake knjige. Među ostalim, objašnjavaju tko je napisao svaku knjigu, opisuju neka osobita obilježja svake knjige i nude sažetak sadržaja svake knjige.

Uvod u svetopisamski blok

Uvodi u svetopisamski blok nude kratak pregled konteksta i sadržaja svetopisamskog bloka za svaku lekciju.

Grupiranje stihova i kontekstualni sažetak

Svetopisamski su blokovi često raspodijeljeni u manje segmente ili skupine stihova koji su umjereni na određenu temu ili djelo. Kratak sažetak događaja ili naučavanja unutar te skupine stihova slijedi osvrt na svako grupiranje stihova.

Pomoći pri podučavanju

Pomoći pri podučavanju objašnjavaju načela i metode evanđeoskog naučavanja. One vam mogu pomoći u vašim naporima da se poboljšate kao učitelj.

Predmet lekcije

Predmet lekcije sadrži vodstvo za vas dok proučavate i podučavate. Predlaže ideje za podučavanje, uključujući pitanja, aktivnosti, citate, dijagrame i tablice.

Nauci i načela

Dok nauci i načela prirodno proizlaze iz proučavanja svetopisamskog teksta, oni su naglašeni podebljano otisnutim slovima kako bi vam pomogli da ih prepoznate i usredotočite se na njih u svojoj raspravi s polaznicima.

Slike

Slike crkvenih vođa i događaja iz Svetih pisama predstavljaju vizualna pomagala koja možete prikazati dok podučavate, ako su dostupna.

Ovladavanje Svetim pismima

25 odlomaka iz stihovne okosnice koji se nalaze u Novom zavjetu naglašeni su u kontekstu u lekcijama u kojima se pojavljuju. Svaka od ovih lekcija sadrži i ideju za naučavanje ovih odlomaka. Kako bi vam pomogli biti dosljednima u naučavanju odlomaka stihovne okosnice, postoje aktivnosti ponavljanja stihovne okosnice raštrkane diljem priručnika. Za dodatne ideje o naučavanju stihovne okosnice, vidi dodatak ovog priručnika ili Seminary Student Resources na stranici LDS.org.

Prostor stupca

Prostor stupca u tiskanom izdanju priručnika za učitelja može se koristiti za pripremu lekcije, uključujući pisanje napomena, načela, iskustva ili druge ideje, kako se osjetite potaknuti Duhom Svetim.

Komentari i osnovni podaci

Na kraju nekih lekcija ponuđeni su dodatni citati i objašnjenja kako bi vam pružili dodatno razumijevanje povijesnog konteksta, određenih pojmova ili svetopisamskih odlomaka. Iskoristite podatke u ovom odsjeku kako biste se pripremili odgovoriti na pitanja ili pružiti dodatne uvide dok naučavate. Dodatna obrazloženja mogu se pronaći u digitalnom obliku ovog priručnika na stranici LDS.org i u aplikaciji Evanđeoska knjižnica.

Dodatne ideje za podučavanje

Dodatne ideje za podučavanje nalaze se na kraju nekih lekcija. One nude prijedloge za naučavanje evanđelja i načela koja se ne moraju prepoznati ili naglasiti u predmetu lekcije. Također mogu ponuditi prijedloge o korištenju vizualnih pomagala, poput DVD prezentacija i videozapisa na stranici LDS.org. Dodatne ideje za podučavanje mogu se pronaći u digitalnom obliku ovog priručnika na stranici LDS.org i u aplikaciji Evanđeoska knjižnica.

Svakodnevni program vjeronauka (proizvoljni i ranojutarnji)

Ovaj priručnik sadrži sljedeće elemente za svakodnevne učitelje vjeronauka: 160 svakodnevnih lekcija za učitelje, pomoć u naučavanju, uvode u knjige i izvore za naučavanje stihovne okosnice i Osnovnih nauka.

Uvodi u knjigu

Uvodi u knjigu nalaze se prije prve lekcije svake knjige Svetog pisma. Uvodi u knjigu nude pregled svake knjige odgovarajući na sljedeća pitanja: Zašto proučavati ovu knjigu? Tko je napisao ovu knjigu? Kada i gdje je napisana? Kome je napisana i zašto? te Koja su neka osobita obilježja ove knjige? Uvodi također opisuju sadržaj svake knjige. Učitelji bi po potrebi trebali pripojiti kontekst i osnovne podatke iz uvoda u knjige u lekcije.

Svakodnevne lekcije učitelja

Oblik lekcije

Svaka lekcija u ovom priručniku usmjerena je na svetopisamski blok umjesto na određeni pojam, nauk ili načelo. Ovaj će format pomoći vama i vašim polaznicima da uzastopno proučavate Sveta pisma i raspravljate nauke i načela kako prirodno proizlaze iz svetopisamskog teksta. Dok polaznici uče kontekst u kojem se nalazi nauk ili načelo, njihovo će se razumijevanje istine produbiti. Uz to, polaznici će biti sposobniji vidjeti i razumjeti puni opseg poruka koje su nadahnuti pisci Svetih pisama htjeli prenijeti. Naučavanje Svetih pisama na ovaj način također će pomoći polaznicima naučiti kako otkriti i primijeniti vječne istine u svojem osobnom proučavanju Svetih pisama.

Nisu svi segmenti svetopisamskog bloka naglašeni u svakoj lekciji. Nekim je segmentima pridano manje pažnje jer su manje ključni za sveukupnu poruku nadahnutog pisca ili zato što bi mogli biti manje primjenjivi mladima. Vi imate odgovornost prilagoditi ove materijale prema potrebama i zanimanjima polaznika koje podučavate. Možete prilagoditi ideje lekcija u ovom priručniku odabirom stavljanja većeg naglaska na određeni nauk ili načelo nego što je to stavljeno na materijal lekcije ili odabirom da se stavi manje naglaska na segment svetopisamskog bloka koji je duboko razrađen u priručniku. Tražite vodstvo Duha Svetoga da vam pomogne ostvariti ove prilagodbe dok se pripremate i podučavate.

Nauci i načela

U predmetu svake lekcije pronaći ćete da je nekoliko ključnih nauka i načela označeno podebljanim slovima. Ovi su nauci i načela prepoznati u nastavnom planu jer (1) odražavaju središnju poruku svetopisamskog bloka, (2) posebno su primjenjivi potrebama i okolnostima polaznika, ili (3) oni su ključne istine koje mogu pomoći polaznicima da prodube svoje odnose s Gospodinom. Budite svjesni toga da se u Novom zavjetu naučavaju brojne druge istine osim onih koje su prepoznate u nastavnom planu. Predsjednik Boyd K. Packer iz Zbora dvanaestorice apostola je naučavao da Sveta pisma sadrže »bezbrojne kombinacije istina koje će odgovarati potrebama svake osobe u svim okolnostima« (»The Great Plan of Happiness« [simpozij COS-a o Nauku i savezima/povijesti Crkve, 10. kolovoza 1993.], si.lds.org; vidi i Teaching Seminary: Preservice Readings [2004.], 69, LDS.org).

Dok poučavate, dosljedno nudite polaznicima prilike da prepoznaju nauke i načela u Svetim pismima. Dok polaznici izražavaju istine koje otkrivaju, često mogu koristiti riječi koje su drugačije od onih koje se nalaze u nauku ili načelu navedenom u ovom priručniku. Također, mogu otkriti istine koje nisu prepoznate u pregledu lekcije. Budite pažljivi da ne sugerirate kako su odgovori polaznika krivi jer su riječi koje koriste izražene drugačije od onih korištenih u priručniku ili zato što su prepoznali istinu koja nije spomenuta u nastavnom planu. Međutim, ako je izjava polaznika po nauku netočna, vaša je odgovornost blago mu pomoći da ispravi svoju izjavu dok održavate ozračje ljubavi i povjerenja. Čineći to, možete ponuditi važno iskustvo učenja za polaznike u vašem razredu.

Tempo

Ovaj priručnik sadrži 160 svakodnevnih lekcija vjeronauka. Možete prilagoditi lekcije i tempo kako je potrebno za onoliko vremena koliko imate za naučavanje ovog tečaja. Pogledajte dodatak ovog priručnika za primjer vremenskog plana. Vremenski plan temelji se na 36 tjedana ili 160 dana školske godine, a uključuje 20 »prilagodljivih dana« koje možete iskoristiti kako biste prilagodili dnevne lekcije, pomogli polaznicima savladati ključne svetopisamske odlomke i Osnovne nauke, proveli i pregledali potrebne procjene naučenoga i omogućili prekide u rasporedu.

Naknadni rad

Vodič za proučavanje Novog zavjeta kod kuće za polaznike vjeronauka može se koristiti u dnevnim programima vjeronauka kao izvor za omogućavanje naknadnog rada polaznicima. Lekcije u vodiču proučavanja za polaznike koji proučavaju kod kuće usporedne su s onima predstavljenim u ovom priručniku. Polaznici koji često izostaju sa satova mogu biti zaduženi da dovrše zadatke u vodiču za proučavanje koji odgovaraju sadržaju propuštenom na satu. Zaduženja se mogu ispisati sa stranice LDS.org pa ne trebate dostaviti cijeli priručnik polaznicima koji trebaju napraviti naknadni rad. Više podataka vezano za Vodič za proučavanje Novog zavjeta kod kuće za polaznike vjeronauka ponuđeno je u odsjeku pod nazivom »Program proučavanja vjeronauka kod kuće« u ovim uvodnim materijalima.

Pomoć pri podučavanju

Pomoć pri podučavanju pojavljuje se na rubovima stranica ovog priručnika. Ova pomoć pri podučavanju objašnjava i prikazuje kako vi i polaznici koje podučavate možete primijeniti Osnove evanđeoskog naučavanja i podučavanja u svojem proučavanju Novog zavjeta. Također, nude prijedloge o tome kako učinkovito koristiti raznolike metode, vještine i pristupe podučavanju. Kada počnete shvaćati načela sadržana u pomoći za podučavanje, tražite načine da ih dosljedno prakticirate i primjenjujete u svojem naučavanju.

Stihovna okosnica i Osnovni nauci

Kako biste pomogli polaznicima cijeniti vječne istine i uvećati njihovo pouzdanje u učenje i podučavanje iz Svetih pisama, Vjeronauk i Institut vjere (ViI) odabrao je određeni broj stihova iz Svetih pisama koje polaznici moraju savladati za vrijeme svakog tečaja proučavanja. Uz to, uključen je i popis Osnovnih nauka kako bi se naglasili ključni nauci koje bi polaznici trebali razumjeti, vjerovati i živjeti tijekom svoje četiri godine vjeronauka i tijekom ostatka njihovog života. Priručnik za svaki tečaj vjeronauka pripremljen je kako bi naglasio Osnovne nauke onako kako oni proizlaze tijekom polaznikovog uzastopnog proučavanja Svetih pisama. Mnogi odlomci stihovne okosnice odabrani su s Osnovnim naucima na umu pa, dok podučavate polaznike odlomcima stihovne okosnice, pronaći ćete i Osnovne nauke.

Dok polaznici njeguju vječne istine u svojem umu i srcu, Duh Sveti će ih podsjetiti na ove istine u vremenima potrebe te im dati hrabrosti da djeluju u vjeri (vidi Ivan 14:26). Predsjednik Howard W. Hunter je naučavao:

»Snažno vas potičem da koristite Sveta pisma u svojem podučavanju te da činite sve što je u vašoj moći kako biste pomogli polaznicima da ih koristite i upoznaju se s njima. Htio bih da naši mladi imaju pouzdanja u Sveta pisma… 

Prvo, želimo da polaznici imaju pouzdanje u snagu i istine Svetih pisama, pouzdanje da im se Nebeski Otac uistinu obraća kroz Sveta pisma, te pouzdanje da se mogu okrenuti Svetim pismima i pronaći odgovore na svoje probleme i svoje molitve… 

Nadamo se da nijedan vaš polaznik neće napustiti učionicu osjećajući strah, nelagodu ili sam jer ne može pronaći pomoć koju treba jer ne poznaje Sveta pisma dovoljno dobro kako bi mogao pronaći odgovarajuće odlomke« (»Eternal investments« [obraćanje vjeroučiteljima COS-a, 10. veljače 1989.], 2; si.lds.org; vidi i Teaching Seminary: Preservice Readings [2004.], 20, LDS.org).

Vidi dodatak ovog priručnika za više informacija o stihovnoj okosnici i Osnovnim naucima.

Koristiti lekcije za proučavanje kod kuće

Sažetak lekcija za polaznike

Sažetak će vam pomoći da se upoznate s kontekstom te naucima i načelima koje su polaznici proučavali tijekom tjedna u svojem vodiču proučavanja.

Uvod u lekciju

Uvod u lekciju pomoći će vam saznati kako će svaki dio svetopisamskog bloka biti naglašen u lekciji.

Grupiranje stihova i kontekstualni sažetak

Stihovi su grupirani prema tome gdje se promjene u kontekstu ili sadržaju događaju kroz svetopisamski blok. Nakon kratkog sažetka događaja ili naučavanja unutar te skupine stihova, slijedi osvrt na svako grupiranje stihova.

Predmet lekcije

Predmet lekcije sadrži vodstvo za vas dok proučavate i podučavate. Predlaže ideje za podučavanje, uključujući pitanja, aktivnosti, citate, dijagrame i tablice.

Nauci i načela

Dok nauci i načela prirodno proizlaze iz proučavanja svetopisamskog teksta, oni su naglašeni podebljano otisnutim slovima kako bi vam pomogli da ih prepoznate i usredotočite se na njih u svojoj raspravi s polaznicima.

Uvod u Sljedeću jedinicu

Posljednji odlomak svake lekcije nudi uvid u sljedeću jedinicu. Iznesite ovaj odlomak svojim polaznicima na kraju svake lekcije kako biste im pomogli radovati se proučavanju Svetih pisama tijekom nadolazećeg tjedna.

Program vjeronauka za učenje kod kuće

Pod vodstvom mjesnih svećeničkih vođa i predstavnika ViI-a, mogu se organizirati satovi vjeronauka za proučavanje kod kuće na mjestima gdje polaznici ne mogu prisustvovati svakodnevnim satovima zbog udaljenosti ili drugih čimbenika (poput invaliditeta). Tečajevi proučavanja kod kuće obično se ne nude ondje gdje su dostupni svakodnevni (tjedni) tečajevi u ranojutarnjem ili proizvoljnom terminu vjeronauka.

Program proučavanja kod kuće omogućava polaznicima da dobivaju zasluge u vjeronauku dovršavajući zasebne lekcije kod kuće umjesto svojim prisustvom na satovima tijekom tjedna. Ove se lekcije nalaze u zasebnom priručniku koji se zove Vodič za proučavanje Novog zavjeta kod kuće za polaznike vjeronauka. Polaznici se sastaju jednom tjedno s učiteljem vjeronauka kako bi predali svoj rad i sudjelovali u lekciji u razredu. Vodič proučavanja za polaznika i tjedne lekcije u razredu nadalje su objašnjene ispod.

Vodič proučavanja za polaznike koji proučavaju kod kuće

Vodič za proučavanje Novog zavjeta kod kuće za polaznike vjeronauka osmišljen je da pomogne polaznicima koji proučavaju kod kuće steći iskustvo u proučavanju Novog zavjeta koje je slično onom polaznika vjeronauka koji prisustvuje satovima tijekom tjedna. Stoga, tempo vodiča proučavanja za polaznike, kao i nauka i načela koje naglašava, usporedan je s materijalima u ovom priručniku. Vodič za proučavanje za polaznika također sadrži upute za stihovnu okosnicu. Odlomci za stihovnu okosnicu objašnjeni su u kontekstu kako se pojavljuju u svetopisamskom tekstu, a često se nude aktivnosti pisanja u lekcijama u kojima su odlomci obrađeni.

Polaznici vjeronauka koji proučavaju kod kuće svakoga tjedna trebaju dovršiti četiri lekcije iz vodiča proučavanja za polaznika i sudjelovati u tjednim lekcijama koje izlaže njihov učitelj vjeronauka. Polaznici ispunjavaju određeni broj zaduženja iz vodiča proučavanja u svojim dnevnicima proučavanja Svetih pisama. Polaznici bi također trebali imati dva dnevnika proučavanja Svetih pisama kako bi jedan mogli ostaviti kod svojeg učitelja te nastaviti svoj rad u drugom. Dok se polaznici svakog tjedna sastaju sa svojim učiteljem, jedan se dnevnik predaje učitelju za proučavanje kod kuće, a drugi se vraća natrag polazniku kako bi ga koristio za lekciju idućeg tjedna. (Na primjer, tijekom jednog tjedna, polaznik dovršava zaduženje u prvom dnevniku. Polaznik zatim donosi ovaj dnevnik u razred i predaje ga učitelju. Tijekom idućeg tjedna, polaznik dovršava zaduženje u drugom dnevniku. Kada polaznik preda drugi dnevnik, učitelj vraća prvi dnevnik. Polaznik tada koristi prvi dnevnik kako bi dovršio zaduženje za idući tjedan.)

Potiču se svi polaznici vjeronauka da svakodnevno proučavaju Sveta pisma i čitaju tekst za tečaj, no polaznici koji proučavaju kod kuće trebali bi razumjeti kako se od njih očekuje da provedu dodatnih 30 do 40 minuta svakoga dana na svaku od četiri lekcije za proučavanje kod kuće u svakoj jedinici i da prisustvuju tjednim lekcijama za proučavanje kod kuće.

Tjedne lekcije za učitelje za proučavanje kod kuće

Svaka jedinica u Vodiču za proučavanje Novog zavjeta kod kuće za polaznike vjeronauka odnosi se na pet lekcija u priručniku za svakodnevnog učitelja. Na kraju svake od pet lekcija u ovom priručniku, pronaći ćete jednu tjednu lekciju za učitelja za proučavanje kod kuće. Lekcije za proučavanje kod kuće pomoći će polaznicima pregledati nauke i načela koja su naučili dok su dovršavali lekcije u vodiču proučavanja za polaznika tijekom tjedna, produbiti njihovo razumijevanje o njima i primijeniti ih. Ove lekcije također mogu istražiti dodatne istine koje nisu obrađene u vodiču proučavanja za polaznika. (Za pomoć u planiranju vašeg rasporeda lekcije, vidite vremenski plan za učitelje za proučavanje kod kuće u dodatku na kraju ovog priručnika.)

Kao kućni učitelj, trebate imati temeljno razumijevanje onoga što vaši polaznici svakog tjedna proučavaju kod kuće kako biste mogli odgovoriti na pitanja i voditi smislene rasprave kada se sretnete s njima. Zatražite polaznike da na tjedni razredni sat donesu svoja Sveta pisma, dnevnike proučavanja Svetih pisama i vodiče proučavanja za polaznike kako bi ih oni mogli pregledavati tijekom lekcije. Prilagodite lekcije potrebama polaznika koje podučavate i u skladu s vodstvom Svetoga Duha. Također, možete pregledati lekcije za svakodnevne učitelje u ovom priručniku dok se pripremate i podučavate. Proučavanje pomoći i metoda za podučavanje koje se koriste u svakodnevnim lekcijama može pomoći obogatiti vaše tjedno podučavanje. Ugodite svim posebnim potrebama polaznika koje podučavate. Na primjer, ima li polaznik poteškoća s pisanjem, dopustite njemu ili njoj korištenje uređaja za snimanje glasa ili da izlaže misli članu obitelji ili prijatelju koji može zapisati njegove ili njezine misli.

Na kraju svake tjedne lekcije sakupite dnevnike za proučavanje Svetih pisama od polaznika i potaknite ih da nastave svoje proučavanje. Predajte im dnevnik proučavanja Svetih pisama za zaduženje narednog tjedna kako je objašnjeno u odsjeku »Vodič proučavanja za polaznike koji proučavaju kod kuće«. (Pod vodstvom svećeničkih vođa i roditelja, [pozvani] učitelji vjeronauka u okolu mogu elektroničkim putem komunicirati s polaznicima vjeronauka upisanima na vjeronauk proučavanja kod kuće.)

Dok čitate zaduženja iz dnevnika proučavanja Svetih pisama od polaznika, s vremena na vrijeme odgovorite na njihov rad zapisivanjem kratke poruke ili komentarom kada ih idući put vidite. Također, možete potražiti druge načine da pružite podršku i smislenu povratnu informaciju. Ovo će pomoći polaznicima znati da vam je stalo do njihovog rada i motivirati ih da budu detaljni u svojim odgovorima.

Većina napora polaznika da ovladaju odlomcima stihovne okosnice bit će uložena dok dovršavaju svoje lekcije za proučavanje kod kuće. Učitelji za proučavanje kod kuće mogu naknadno provjeriti napore polaznika tijekom lekcija za proučavanje kod kuće pozivajući polaznike da izrecitiraju ili pregledaju odlomke stihovne okosnice koji se pojavljuju u tekstu za jedinicu proučavanja tog tjedna.

Drugi izvori

LDS.org

Novi zavjet – priručnik za učitelja Vjeronauka (nttm.lds.org) i Novi zavjet – vodič proučavanja za polaznike vjeronauka koji proučavaju kod kuće dostupni su na stranici LDS.org i u aplikaciji Evanđeoska knjižnica za mobilne uređaje. Digitalne verzije priručnika za učitelje sadrže dodatne Komentare i osnovne podatke, Dodatne ideje za podučavanje te medijske izvore koji nisu uključeni u tiskane priručnike zbog ograničenja s prostorom.

si.lds.org

Učitelji mogu posjetiti internetsku stranicu Vjeronauka i Instituta vjere (si.lds.org) za pomoć u pripremanju lekcija i kako bi pronašli dodatne ideje za podučavanje.

Alati Napomena i dnevnika

Učitelji i polaznici mogu koristiti alate Napomena i dnevnika na internetu i mobilnim uređajima kako bi označavali i dodavali napomene digitalnoj verziji ovih priručnika dok pripremaju lekcije i proučavaju Sveta pisma. Priručnik za učitelja i vodič proučavanja za polaznika također su dostupni za preuzimanje u zamjenskim formatima (poput PDF datoteka, ePub-a i mobi [Kindle] datoteka) na stranici LDS.org.

Dodatne stavke

Sljedeći su izvori dostupni na internetu preko vašeg nadzornika, mjesnih crkvenih distribucijskih centara i crkvene internetske trgovine (store.lds.org):

  • Media Library na stranici LDS.org

  • Knjiga umjetnosti o evanđelju (stavka br. 06048)

  • Dnevnik proučavanja Svetih pisama (stavka br. 13256)

  • Odani vjeri: Evanđeoska okosnica (stavka br. 36863)

  • Gospel Topics na stranici LDS.org

  • Knjižica Za snagu mladih (stavka br. 09403)

  • Novi zavjet – priručnik za polaznika (priručnik Crkvenog obrazovnog sustava, 2014.) (stavka br. 10734)