Contest Winners: Your Creative Touch

Print Share

    The touch of each finger leaves an imprint unique to each person. Just as fingerprints are capable of marking an individual, the contest entries also revealed unique abilities by many talented young people.

    With refreshing individuality, these winners were able to use their feelings of beauty and insight to create works of art that did indeed touch us. Their creative touch produced photos, poems, songs, hymns, artwork, stories, and articles that are both skillfully done and enjoyable.

    We are pleased to present the place winners and honorable mentions of the 1994 New Era Writing, Art, Photography, and Music Contest.

    Art

    First Place

    Jonathan Linton, 18 Salt Lake City, Utah

    Second Place

    Jennie Doezie, 20 Provo, Utah

    Third Place

    Lauriann Henriksen, 19 Lindon, Utah

    Honorable Mention

    Cheryl Knudsen, 15 Murrieta, California

    Teodorico R. Cumagun, III, 17 Lipa City, Batangas Philippines

    Rebecca Hansen, 18 Omaha, Nebraska

    Elizabeth Wright, 15 Stockton, California

    Article

    First Place

    Derek Tucker, 18 Draper, Utah

    Second Place

    Sonja Holjeson, 19 Layton, Utah

    Third Place

    Nettie Hunsaker, 20 Ogden, Utah

    Honorable Mention

    Michelle Sermon, 19 Lehi, Utah

    Heather McLemore, 17 Mesa, Arizona

    Larisa Schumann, 23 Pleasant Hill, California

    Fiction

    First Place

    Justin Berry, 20 Paradise, Utah

    Second Place

    Stephanie Christensen, 17 Boise, Idaho

    Third Place

    Lisa Joy Tanner, 19 Orem, Utah

    Honorable Mention

    Darren Squires, 21 Orem, Utah

    Matthew Pinegar, 17 Orem, Utah

    Megan Crossley, 17 Pocatello, Idaho

    Hymn

    First Place

    Douglas L. Ipson, 19 St. George, Utah

    Second Place

    Margo Faraoni, 17 Mesa, Arizona

    Third Place

    LePrelet Hopkins, 19 Chula Vista, California

    Honorable Mention

    Anna Morgan, 20 Buhl, Idaho

    Heidi Rust, 16 Bountiful, Utah

    Photography

    First Place

    Tanya Schlup, 22 Newcastle, Wyoming

    Second Place

    Audrey Morrison, 17 Fairfax, Virginia

    Third Place

    Kelly Gerber, 14 Clinton, Utah

    Honorable Mention

    Patrick Douglas, 22 Kennesaw, Georgia

    Jennifer Rossiter, 22 Taipei, Taiwan

    Jennifer Sowby, 20 Phoenix, Arizona

    Richard Melin, 22 Livingston, Montana

    Poetry

    First Place

    Robert M. Thompson, 17 Clearfield, Utah

    Second Place

    Katherine Feezor, 16 Lilburn, Georgia

    Third Place

    Deborah Farmer, 16 Provo, Utah

    Honorable Mention

    Heidi Thulin, 19 Highland, Utah

    Paul Maynard, 21 Bountiful, Utah

    Sundi Decker, 16 Castle Dale, Utah

    Marc E. Shaw, 18 Ogden, Utah

    Thal Dixon, 22 Poquoson, Virginia

    Amy Hansen, 18 Layton, Utah

    Song

    First Place

    Jennifer P. Zabel, 21 Provo, Utah

    Second Place

    Daryl O. Smith, 20 Mesa, Arizona

    Third Place

    Margo Faraoni, 17 Mesa, Arizona

    Honorable Mention

    Brett Stewart, 16 Fountain Valley, California

    Lorraine Jackson, 17 Waco, Texas

    Special Category

    First Place

    David R. Peoples, 17 Riverside, California Orchestra composition

    Second Place

    Marc E. Mackin, 22 Littleton, Colorado Computer animation

    Third Place

    David McPhie, 17 San Diego, California Trombone quartet composition

    Honorable Mention

    Kimiko Christensen, 14 Lompoc, California Novel

    [photos] Jonathan Linton; Jennie Doezie; Lauriann Henriksen; Derek Tucker; Sonja Holjeson; Nettie Hunsaker; Justin Berry; Stephanie Christensen; Lisa Joy Tanner

    [photos] Douglas L. Ipson; Margo Faraoni; LePrelet Hopkins; Tanya Schlup; Audrey Morrison; Kelly Gerber; Robert M. Thompson; Katherine Feezor; Deborah Farmer; Jennifer P. Zabel; Daryl O. Smith; Margo Faraoni; David R. Peoples; Marc E. Mackin; David McPhie.