Contest Winners: Spark Your Creativity


The sparkle from even the smallest star can illuminate the magnificence of the sky. In the same way, inspiration for artistic creations can come from something as bright as the flash of a firework or as simple as the glint of a child’s smile.

Throwing some dazzling sparks along the way, these young artists are learning about and becoming accomplished in their crafts. We are pleased to announce the place winners and honorable mentions of the 1995 New Era Writing, Art, Photography, and Music Contest.

Art

First Place

Sarah Richards, 20 Orem, Utah

Second Place

Jennifer Harmon, 21 Madison, Connecticut

Third Place

Aaron Schreiber, 17 Longwood, Florida

Honorable Mention

Jonathan Hopkins, 14 Salt Lake City, Utah

Sarah Knell, 15 North Potomac, Maryland

Amya Roberts, 17 American Fork, Utah

Lesa Conger, 17 Tualatin, Oregon

John Howell, 17 Laguna Hills, California

Photography

First Place

Eric Swenson, 23 Dolores, Colorado

Second Place

C. Patrick Douglas, 23 Marietta, Georgia

Third Place

Annie Alexander, 19 Evansville, Wyoming

Honorable Mention

Jared Davies, 17 Los Alamos, New Mexico

Virginia Carlston, 19 Salt Lake City, Utah

Lauriann Wakefield, 20 Lindon, Utah

Alice Walker, 15 Quakers Hill, New South Wales, Australia

Article

First Place

LaDawn Risenmay, 15 Redmond, Wash.

Second Place

Mamie Hunsaker, 16 West Weber, Utah

Third Place

Brian Price, 15 Sandy, Utah

Honorable Mention

Catherine Matthews, 19 Brigham City, Utah

Sarah Gedeborg, 16 Shoshone, Idaho

Chris Mazuran, 20 Salt Lake City, Utah

Fiction

First Place

Shawn Bills, 21 Delta, Utah

Second Place

Angela Hill, 18 Riverton, Utah

Third Place

Caren Schofield, 17 Riddle, Oregon

Honorable Mention

Tiffany Campbell, 21 Mesa, Arizona

LaDawn Risenmay, 15 Redmond, Washington

Jenny Meik, 15 Terra Bella, California

Poetry

First Place

Heather Green, 20 Salt Lake City, Utah

Second Place

Robert M. Thompson, 18 Clearfield, Utah

Third Place

Kevin W. Jolley, 21 Richland, Washington

Honorable Mention

Dainon J. Moody, 20 Orem, Utah

Kara Dixon, 16 Chattaroy, Washington

Annamarie Mecham, 18 Glendale, Arizona

Geraldine Dil, 16 Albany, Auckland, New Zealand

Johanne Mutzelburg, 18 Toowoomba, Queensland, Australia

Special Category

First Place

Mike Cragun, 18 Eugene, Oregon Choral composition

Second Place

Christina Robinson, 20 Bountiful, Utah Musical arrangement

Third Place

Allen Madsen, 16 Kent, Washington Band composition

Honorable Mention

David Peoples, 18 Riverside, California Orchestra composition

Kimiko Christensen, 15 Lompoc, California Novel

Jason Hopkins, 18 Salt Lake City, Utah Film animation

Hymn

First Place

Margo Faraoni, 18 Mesa, Arizona

Second Place

Douglas L. Ipson, 20 St. George, Utah

Third Place

Edward L. Jones, III, 18 Monroe, Utah

Honorable Mention

Mike Cragun, 18 Eugene, Oregon

Janae M. Wilkey, 18 Lehi, Utah

Jennifer Zabel, 22 Logan, Utah

Song

First Place

Margo Faraoni, 18 Mesa, Arizona

Second Place

Jennifer Zabel, 22 Logan, Utah

Third Place

Sara Monsted, 22 Heriev, Denmark

Honorable Mention

Trina Virgin, 23 Blackfoot, Idaho

Jason Don Findlay, 17 West Jordan, Utah

[photos] Sarah Richards; Jennifer Harmon; Aaron Schreiber; Eric Swenson; C. Patrick Douglas; Annie Alexander; LaDawn Risenmay; Mamie Hunsaker; Brian Price

[photos] Shawn Bills; Angela Hill; Caren Schofield; Heather Green; Robert Thompson; Kevin W. Jolley; Mike Cragun; Christina Robinson; Allen Madsen; Margo Faraoni; Douglas L. Ipson; Edward L. Jones, III; Margo Faraoni; Jennifer Zabel; Sara Monsted.